Milleks siis aminohapped on?
Iga elusorganism, alates suurimast loomast kuni väikseima mikroobini, koosneb valkudest. Kõikides elusorganismides toimuvates protsessides osalevad mitmesugused valkude vormid. Valgud moodustavad lihaseid, sidemeid, kõõluseid, kõiki elundeid ja näärmeid, juukseid, küüsi; valgud on osa keha vedelast keskkonnast (lümf, veri, sünoviaal- ja interstitsiaalne vedelik) ja luudest. Ensüümid ja hormoonid, mis katalüüsivad ja reguleerivad kõiki kehas toimuvaid protsesse, on samuti valgud.
Lisaks sellele, et aminohapped moodustavad kudesid ja elundeid moodustavaid valke, toimivad mõned neist neurotransmitteritena (neurotransmitteritena) või on nende eelkäijad. Neurotransmitterid on kemikaalid, mis edastavad närviimpulsse ühest närvirakust teise. Seega on mõned aminohapped aju normaalseks toimimiseks hädavajalikud. Aminohapped aitavad kaasa sellele, et vitamiinid ja mineraalid täidavad piisavalt oma ülesandeid. Mõned aminohapped varustavad lihaskoe energiaga otse.
Seega mängivad aminohapped organismis üliolulist rolli, mõjutades otseselt:
- närvisüsteemi ergastus- ja pärssimisprotsesside reguleerimine
- suurenenud immuunsus, immunoglobuliinide ehk antikehade tootmine
- luustiku moodustamine ja uuendamine, liiges liigeste, sidemete tugevdamine, lihaste kasv
- naha, küünte seisundi normaliseerimine
- seedesüsteemi optimeerimine
- hormoonide, antikehade, ensüümide, albumiinide tootmine
Iga valk kehas on ainulaadne ja sellel on oma eesmärk. Valgud ei ole omavahel asendatavad. Neid sünteesitakse organismis aminohapetest, mis tekivad toiduainetes leiduvate valkude lagunemise tulemusena. Valgu sünteesi protsess organismis on pidev, seega tuleb aminohappeid toiduga varustada sellises koguses ja vahekorras, mis vastavad organismi vajadustele. Vabad või sidumata aminohapped on puhtaim vorm. Neid ei ole vaja seedida ja need imenduvad otse vereringesse. Pärast suukaudset manustamist imenduvad need väga kiiresti ja reeglina ei põhjusta allergilisi reaktsioone.
Seal on umbes 20 aminohapet, mis moodustavad valkude aluse. Neist kümmet – trüptofaani, leutsiini, lüsiini, metioniini, fenüülalaniini, isoleutsiini, valiini ja treoniini – nimetatakse “olulisteks” ehk hädavajalikeks, kuna organism neid ei tooda ja neid tuleb saada toidust.
Kavandatud aminohapete kompleksil on kehale mitmekülgne kompleksne toime, mis on seotud selles sisalduvate aminohapete mõjuga elundite ja süsteemide erinevatele funktsioonidele:
Glutamiin – esineb kõige sagedamini vabal kujul lihastes, on vajalik ka normaalse ajutegevuse, organismi happe-aluse tasakaalu ja seedetrakti terve seisundi säilitamiseks, on vajalik DNA ja RNA sünteesiks, kasutatakse skeletilihaste valkude sünteesiks.
Asparagiin – vajalik närvisüsteemi erutus- ja inhibeerimisprotsesside tasakaalu säilitamiseks, kiirendab immunoglobuliinide ja antikehade teket, suurendab maksa detoksifitseerivat funktsiooni, vähendab väsimust.
Lüsiin – on osa peaaegu kõigist valkudest, on vajalik normaalseks luude moodustumiseks ja kutsikate kasvuks, aitab kaasa kaltsiumi normaalsele omastamisele ja normaalse lämmastiku metabolismi säilitamisele täiskasvanud koertel. Lüsiin osaleb antikehade, hormoonide, ensüümide sünteesis, kollageeni moodustumisel ja kudede regenereerimisel.
Leutsiin – alandab veresuhkru taset, soodustab luude, sidemete, naha ja lihaste taastumist.
Alaniin – aitab kaasa glükoosi metabolismi normaliseerumisele. Üks alaniini vorme – beetaalaniin on pantoteenhappe ehk vitamiin B5 ja koensüüm A lahutamatu osa – kehas kõige olulisemad katalüsaatorid.
Arginiin – stimuleerib immuunsüsteemi, aeglustab kasvajate kasvu, suurendab T-lümfotsüüte tootva harknääre aktiivsust, soodustab detoksikatsiooni protsesse maksas.
Valiin – lihaskudede poolt kasutatav energiaallikana, vajalik kahjustatud kudede taastamiseks ja ainevahetusprotsesside taastamiseks lihastes, on stimuleeriva toimega.
Glütsiin – aeglustab lihaskoe degeneratsiooni, mängib olulist rolli nukleiinhapete sünteesis, on vajalik närvisüsteemi normaalseks talitluseks, stimuleerib immuunsüsteemi, parandab elundite hapnikuga varustatust
Isoleutsiin – vajalik hemoglobiini sünteesiks, reguleerib veresuhkru taset ja energiavarustusprotsesse, tõstab vastupidavust, aitab taastada lihaskude
Treoniin – toetab maksa lipotroopset funktsiooni, mängib olulist rolli kollageeni ja elastiini moodustumisel, parandab immuunsust, osaleb antikehade tootmises.
Seriin – osaleb immunoglobuliinide ja antikehade tootmises, aitab kaasa naha, karvkatte, küünte seisundi normaliseerumisele, on vajalik rasvade ja rasvhapete täielikuks vahetuseks, lihaste kasvuks ja immuunsüsteemi säilitamiseks
Proliin – olles kollageeni põhikomponent, soodustab selle paljunemist, tugevdab liigeseid, sidemeid, fastsiaid, tugevdab lihaseid (sh südant), suurendades elastsust
Fenüülalaniin – stimuleerib vaimset aktiivsust ja mälu, osaleb neurotransmitterite (närviimpulsside edastajad) moodustamisel, mis parandavad vaimset taju.
Türosiin – sisenedes koos joodiühenditega, moodustab aktiivseid kilpnäärmehormoone, on adrenaliini, glutamiinhappe, meeleolu reguleerivate neurotransmitterite eelkäija. Türosiin vähendab söögiisu, vähendab rasvamassi, on väljendunud antioksüdantsete omadustega, leevendab stressi.
Metioniin – takistab rasva ladestumist maksas, parandab seedimist, eemaldab raskmetalle, kaitseb kiirguse eest, pakub kaitset glutatioonile, takistades selle lagunemist, kui keha on mürkainetega üle koormatud.
Histidiin – soodustab kudede kasvu ja paranemist, kuulub närvirakke kaitsvatesse müeliin kestadesse, on vajalik ka punaste ja valgete vereliblede tekkeks, kaitseb kiirguse kahjustava toime eest, soodustab raskmetallide eemaldamist
Trüptofaan – vajalik B3-vitamiini ja serotoniini tootmiseks, normaliseerib und, parandab meeleolu, vähendab kolesterooli teket, alandab vererõhku, laiendab veresooni, osaleb albumiinide ja globuliinide sünteesis.
Tsüstiin – parandab immuunsust, mängib olulist rolli naha moodustumisel, on vajalik insuliini sünteesiks
Näidustused kasutamiseks:
- taastumisperioodid pärast kirurgilisi sekkumisi, joobeseisundiga seotud haigused, ainevahetushäired
- rasedus ja imetamine
- kutsikate ja noorloomade kasvatamine, eriti sügis-talvisel perioodil
- mineraalide ainevahetuse rikkumine, sidemete nõrkus
- tugeva luu- ja lihaskonna moodustamiseks, sh düsplaasia ennetamiseks
- immuunsuse parandamiseks
- luua suurepärane show-vorm, tugevdades lihaselist karkassi ja hoides karvkatet parimas võimalikus vormis
- ebatervislik nahk (dermatiit, ekseem, kriimustused, lakkamatu nahaärritus)
- aktiivse füüsilise tegevuse periood
- tasakaalustamata söötmisega, pidamisega ebasoodsates kliimatingimustes
- mis tahes krooniliste seedehäirete korral
- stressid ja taastumisperioodid pärast neid
- energia, elujõu, efektiivsuse ja vastupidavuse kasv
- luu- ja lihaskonna põletikulised ja degeneratiivsed haigused (artriit, artroos, podagra, müosiit, kontraktuurid)
- elukvaliteedi ja selle kestuse parandamine, kohandades ja optimeerides kõiki füsioloogilisi funktsioone
Annustamine ja manustamine:
Soovitatav kasutada alates 14. elupäevast.
Võib anda koos toiduga 1-2 korda päevas, kuid efektiivseimaks omastamiseks on soovitatav toita hommikul 1-1,5 tundi enne põhitoidukorda, enne jalutuskäiku või füüsilist tegevust, segades vähese veega.
Sobib iga toiduga.
Tulemuse saavutamiseks on soovitatav läbida kursus vähemalt 2 kuud. Mõju on kumulatiivne.
14 päevast kuni 9 kuuni – annus 2 g koera kehakaalu kg kohta
Alates 9 kuust – annus 1 g koera kehakaalu kg kohta.